10 případů, kdy k nehodě volat policii
Podle zákona je potřeba k dopravním nehodám, při kterých odhad škody přesáhne 100 000 Kč, volat policii. Direct pojišťovna teď jako první zvýšila tento limit na 200 000 Kč. Přinášíme proto přehledně i všechna další pravidla, kdy k nehodě volat policii.
Je to jen prasklé světlo a poškrábané plechy, k tomu policii volat nebudeme. Právě tak může začít příběh se smutným koncem, kdy pojišťovna řidiči škodu nezaplatí. Podle zákona je totiž potřeba ke škodám, které odhadnete na více než 100 000 Kč, polici přivolat. Do těchto škod se započítává poškození některého z aut i věcí, které přepravuje.
„V současné době jsou díly na nová auta velmi drahá. I světlo může stát přes 70 000 Kč. Proto jsme se rozhodli jako první na trhu limit navýšit. Nově tedy u Directu platí, že od klientů budeme požadovat policejní protokol u škod nad 200 000 Kč. U těch menších pak stačí vyplnit záznam o dopravní nehodě,“ říká mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.
Zároveň upozorňuje, že tato změna se týká jen škod, které budou lidé řešit u Directu. Ostatní pojišťovny totiž dál pracují s limitem 100 000 Kč. „Jedná se tedy o škody, které klient bude chtít zaplatit z havarijního pojištění sjednaného u Directu. A také nehody, které způsobí klient Directu a poškozený bude chtít škodu zaplatit z povinného ručení našeho klienta,“ vysvětluje Maťašeje.
Vyšší škoda však není jediný případ, kdy po vás pojišťovny budou chtít, abyste policii přivolali. Podívejte se i na další situace, kdy k nehodě přivolat policii:
1) Zranění nebo úmrtí
Pokud při nehodě někdo zemřel nebo se zranil. Je nutné věnovat pozornost i zraněním, která na první pohled vypadají jako drobná či skrytá. Pokud máte jakékoli pochybnosti o zranění a jejich vážnosti, raději volejte policii.
2) Škoda někomu dalšímu
Při nehodě se poškodil majetek někoho dalšího. Například se při nehodě srazila dvě auta a jedno z nich navíc nabouralo do domu. Stejně tak musíte zavolat policii, i pokud srazíte zvíře.
3) Zničená silnice nebo značky
Při nehodě se poškodila nebo zničila součást nebo příslušenství silnice.
4) Nejde obnovit provoz
Pokud nehoda blokuje provoz a vy ho nemůžete jednoduše sami obnovit.
5) Trestný čin
Pokud se při nehodě stal trestný čin nebo přestupek.
6) Alkohol, drogy
Pokud budete mít podezření, že je některý z řidičů pod vlivem alkoholu nebo drog.
7) Ujetí od nehody
Pokud některý z řidičů od nehody ujel.
8) Bez řidičáku
Pokud některý z řidičů neměl řidičák.
9) Nejasný viník
Pokud se nemůžete shodnout na tom, kdo nehodu zavinil.
Zdroj: Direct pojišťovna