Palubní kamera: Co je povolené natáčet a za co hrozí pokuta

Palubní kamera je u řidičů stále oblíbenější, ale ne každý ví přesně, co je s ní možné v které zemi natáčet. V Česku je povolené v podstatě vše, naopak v Rakousku jsou kamery zakázané úplně, v Portugalsku je dokonce nesmíte mít ani v přihrádce.
„Pro pojišťovny bývají záběry z palubních kamer často klíčovým důkazem, obzvlášť v situacích, kdy účastníci nehody popisují její průběh odlišně nebo když viník svou odpovědnost popírá. Velmi cenné jsou i v případech, kdy dojde k poškození vozidla a viník z místa ujede,“ říká vedoucí oddělení likvidace pojistných událostí motorových vozidel ve Slavia pojišťovně Radek Ambler.
Záznamy z palubních kamer jsou v tuzemsku běžně využívány nejen při uplatňování pojistných nároků, ale i v rámci správních řízení u dopravních nehod. Videozáznam může sehrát klíčovou roli při objasňování toho, jak k nehodě došlo a kdo ji zavinil. Z kamery lze navíc vyčíst řadu detailů – například vzdálenost mezi vozidly, použití směrových světel nebo rychlost jízdy. Úřad pro ochranu osobních údajů přitom umožňuje využívat tyto záběry i při šetření škodních událostí v pojišťovnách.
Používání kamery v autě má však i v Česku svá pravidla. Rozhodující je zejména její umístění – nesmí řidiči překážet ve výhledu, nesmí být upevněna nebezpečně ani volně položená. Nejčastěji se proto kamery instalují pod zpětné zrcátko. Pokud by policie vyhodnotila umístění kamery jako nevhodné, může řidiči udělit blokovou pokutu až 1500 korun, ve správním řízení pak až 5000 korun.
Při cestách do zahraničí je však situace výrazně odlišná. V některých zemích je používání palubních kamer zakázáno úplně, v jiných podléhá velmi přísným pravidlům. V Rakousku je například záznam běžné jízdy považován za zásah do soukromí a palubní kamery jsou zde zakázané. V Německu kamery používat lze, ale jejich používání je přísně regulováno. Záznamy nesmí být pořizovány nepřetržitě a musí být pravidelně přepisovány. Lze je použít jako důkazní materiál u soudu, další zveřejňování je ale zakázáno.
Portugalsko jde dokonce tak daleko, že kromě zaznamenávání je zakázán i převoz kamery na sedadle spolujezdce nebo v přihrádce pod palubní deskou. „Před cestou do zahraničí proto doporučujeme řidičům, aby si vždy ověřili místní pravidla,“ dodává Radek Ambler.
Zdroj: Slavia Pojišťovna, ilustrační foto Garmin