Na co si dát pozor při nákupu dálniční známky
Elektronické dálniční známky v Česku fungují již čtvrtým rokem. Platforma edalnice.cz byla zprovozněna v prosinci 2020. Vedle toho lze známky nakoupit také na oficiálních prodejních místech. Lidé by se však měli mít na pozoru před různými přeprodejci, kteří se stále snaží profitovat na jejich nepozornosti a účtují si k dálničnímu poplatku vysoké přirážky.
Cena dálničních známek se v příštím roce poprvé upraví novým způsobem, a to dle indexu růstu spotřebitelských cen a meziroční změny délky dálnic v provozu. Cena jednodenní známky se tak od ledna 2025 navýší o desetikorunu na 210 korun, desetidenní podraží o dvacetikorunu na 290 korun, měsíční pak o 30 korun na 460 korun a cena ročního kupónu vzroste o 140 korun na 2 440 korun.
Vedle oficiálního státem provozovaného e-shopu edalnice.cz však existují různé neoficiální weby, které si k pevně danému časovému poplatku účtují nezanedbatelné přirážky. „Zprostředkování úhrady časového poplatku za užívání zpoplatněných pozemních komunikací není v rozporu s aktuální právní úpravou. Při zprostředkování je však třeba dodržet požadavky obecně závazných právních předpisů. V rámci kontrolní akce z února a března 2024 bylo zjištěno 8 porušení ust. § 12 zákona o ochraně spotřebitele, které spočívalo v nesprávném informování spotřebitele o ceně časového poplatku nebo o výši příplatku za zprostředkování,“ popisuje František Kotrba, tiskový mluvčí ČOI.
Firmy zvláště v případě hromadných nákupů dálničních známek pro celou flotilu běžně využívají externí službu pro nákup elektronické viněty. Mezi takové zavedené dodavatele patří i reseller tankovacích karet, společnost Axigon. „Je to součást komplexní služby v rámci nákupní aliance. Firmy oceňují rychlost, pohodlí a úlevu od zbytečné administrativy, protože si nákup zajistí jednoduše online přes naši klientskou zónu, ve které současně spravuji své tankovací karty, pojištění vozidel i ostatní služby spojené s provozem flotily,“ říká Damir Durakovič, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která podnikatelům zajišťuje elektronické dálniční známky pro Česko, Slovensko a Rakousko s 30Kč manipulačním poplatkem.
Nákup přes neoficiální weby však bývá výrazně dražší. K pevné ceně známky si přeprodejci účtují přirážku i v řádech stokorun, která může být pojmenována např. jako „ekologický poplatek“. U jednodenní viněty se výsledná cena zvedne klidně o třetinu. Zákazníci se také vystavují bezpečnostním rizikům. „Neoficiální weby mohou zneužít vaše platební údaje a způsobit komplikace se správou e-známky. Mohou přitom být upřednostněny ve vyhledávačích díky placené reklamě. Vždy se proto ujistěte, že nakupujete na státním e-shopu, jehož url adresa v prohlížeči bude obsahovat ‚edalnice.cz‘,“ doporučuje Radka Nastoupilová, tisková mluvčí státního podniku Cendis, který oficiální e-shop edalnice.cz provozuje.
E-shopy některých překupníků se navíc vizuálně velmi podobají oficiálnímu webu. „Pokud se jedná o design e-shopu, pak je na místě zkoumat, do jaké míry je zaměnitelný s oficiálním e-shopem, zda je schopen uvést spotřebitele v omyl a zda takové jednání podstatně narušuje nebo je způsobilé podstatně narušit ekonomické chování spotřebitele. Bylo-li by tomu tak, mohlo by se jednat o nekalou obchodní praktiku,“ doplňuje František Kotrba.
Podle Radky Nastoupilové podniká Státní fond dopravní infrastruktury právní kroky, které by ve svém důsledku mohly vést k eliminaci těchto e-shopů. Je to nicméně zdlouhavější a složitý proces. Na šedé e-shopy se však úřady snaží pravidelně upozorňovat a Ministerstvo dopravy vede jejich seznam na svých internetových stránkách.
Vedle online nákupu stále existuje varianta „offline“. Oficiální prodejní místa elektronických dálničních známek jsou na pobočkách České pošty, na čerpacích stanicích EuroOil a nově i RoBiN OIL nebo v samoobslužných kioscích, které jsou umístěny zejména v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek a umožňují pouze bezhotovostní úhrady. „Čepro provozující síť čerpacích stanic EuroOil letos převzala čerpací stanice RoBiN OIL. Celkem jde o síť 285 čerpacích stanicích, kde lze kromě hotovosti nebo platební karty využít k platbě za dálniční známku také tankovací kartu,“ dodává Damir Durakovič z Axigonu, který je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell a EuroOil.
Zdroj: Axigon