Test Nissan X-Trail e-POWER 2024: Pojízdná elektrárna
Test Nissan X-Trail e-POWER. Minulá generace Nissanu X-Trail byla tak hranatá, až byla krásná. Ta aktuální je zakulacená jako skoro všichni konkurenti, snaží se ale zaujmout netradičním pohonem, kdy auto pohání elektřina, ale lije se do něj benzín. Jak to funguje? A zvládne takhle velké auto jen tříválec?
Nissan momentálně zrovna nehýří novinkami, ale svou tradici na českém trhu rozhodně má. České zákazníky si i přes své neobvyklé jméno získal hlavně Nissan Qashqai, extravagancí zase zaujal Nissan Juke a poctivým SUV byl Nissan X-Trail. A právě ten tady máme v aktuální čtvrté generaci. Té minulé se po světě prodalo více než 7 milionů kusů. Ta současná stojí na podvozkové platformě CMF-C značek Renault a Nissan, tedy stejně jako třeba Renault Austral.
Oproti předchůdci se auto trochu zkrátilo, konkrétně do délky o 10 mm na 4680 mm na stejném rozvoru 2705 mm. Designově se auto hodně změnilo, a tato změna logicky bude mít své odpůrce i příznivce. Staré zákazníky asi zklame, ale má potenciál oslovit úplně nové. Někdo dřívější hranaté tvary nesnášel, mně osobně se třeba líbily. Naopak teď se mi nelíbí dělené přední světlomety jako obecně snad na všech autech.
Ale je nutno přiznat, že auto vypadá robustně, zejména díky masivním lemům blatníků, svalnatým proporcím i celkem strmě zkosené zádí. A jakkoli by se mohlo zdát, že tahle kombinace maskulinity má zaujmout hlavně muže, opak je pravdou. X-Trail si loni odnesl cenu za nejlepší velké SUV v soutěži Ženské světové Auto roku. Jako u každého auta platí, že důležitý je výběr laku. Kromě testované vězeňské šedi umí Nissan prodat X-Trail i v modré či červené barvě nebo dokonce s dvoubarevným lakováním.
Test Nissan X-Trail: Zkouška z ergonomie
Pozitivně hodnotím interiér. Nejvíc mě překvapilo, že jsem se po usednutí hned cítil v autě jako doma. Možná je to už znak stáří, že se můj mozek podvědomě brání přílišné digitalizaci, nebo Nissan dokázal na výbornou zvládnout pomyslnou zkoušku z ergonomie, každopádně tlačítky na ty nejpoužívanější funkce se tady nešetřilo, svoje vlastní má hlasitost audia i klimatizace, fyzická tlačítka jsou i na volantu. Centrální obrazovka je samozřejmě digitální, ale na levé straně má napevno umístěné volby pro navigaci, audio, telefon či návrat na domovskou obrazovku. Tento 12,3palcový displej je součástí standardní výbavy, stejně jako 12,3palcový digitální přístrojový štít, protože Nissan z nabídky vypustil dvě nejnižší výbavy a začíná se rovnou ve výbavě N-Connecta.
V autě je dostatek různých odkládacích ploch, bezdrátová nabíječka (od výbavy Tekna) nebo USB-A i C vstupy pro nabíjení a dvě 12V zásuvky – jedna vpředu, jedna v zavazadlovém prostoru. Zrcadlení chytrého telefonu je samozřejmostí, jen telefon se systémem Android je nutné připojit kabelem. Jediné, co bych interiéru vytknul, je titěrná páka převodovky, která na mě působí poněkud křehkým dojmem, stejně jako podobně řešené voliče v některých Renaultech.
Kabina samotná je pak dostatečně prostorná, a i přes masivní středový tunel se dozadu vejdou i tři dospělí cestující. Zadní lavice je posuvná v rozsahu 22 centimetrů. Základní objem zavazadlového prostoru je 585 litrů, případně 575 litrů u hybridu. Za 20 000 Kč jde dokoupit třetí řada sedadel, která se sklápí do podlahy. Pak je základní velikost kufru 484 litrů. Bez nich je pod podlahou zavazadelníku prostor, který se dá rozdělit na různě velké přihrádky.
Opěradla zadních sedadel se sklápějí do úplné roviny, ale bohužel to nejde dělat páčkami z prostoru pátých dveří, ale pouze zatažením ovladače v sedadlech. Chybí i háčky na tašky nebo cokoli na uchycení menších věcí, což je ale obecně problém japonských vozů. Praktickým bonusem hlavně pro rodiny s dětmi jsou v oknech zadních dveří zabudované rolety a také fakt, že dveře samotné se otevírají pod velkým úhlem skoro 90 stupňů.
Dva pohony na výběr
Nissan X-Trail je k dispozici se dvěma pohony. Tím základním je benzínový mild-hybrid o objemu 1,5 litru a maximálním výkonu 120 kW, spojený s pohonem předních kol. Zajímavější je ale poměrně unikátní technologie zvaná e-Power. Ta je k dispozici s pohonem předních kol a výkonem 150 kW nebo jako v našem testovacím autě s pohonem všech kol a výkonem 157 kW. V případě mild-hybridu slouží motor přímo k pohonu kol, v druhém případě jde pouze o generátor elektřiny.
Pohon e-Power jsme už otestovali v Nissanu Qashqai, takže jen připomeňme, že se skládá z baterie a pohonné jednotky integrované se zážehovým motorem s proměnným kompresním poměrem, generátorem elektrické energie, invertorem a předním elektromotorem, u čtyřkolky ještě se zadním elektromotorem. Ve srovnání s konkurenty jde vlastně o poněkud bizarní, nebo řekněme netradiční hybrid, kdy benzínový tříválec 1.5 slouží pouze jako generátor elektrické energie, spalovací motor sám o sobě nepohání kola. Ty pohání elektřina, takže motor může vždy pracovat v optimálním rozsahu otáček, což má vést k úsporám v městském prostředí. Díky elektrickému pohonu také nedochází k prodlevě reakce po sešlápnutí plynového pedálu jako u spalovacího motoru nebo tradičního hybridu.
Pohon e-Power není po většinu času tak hlučný jako tradiční hybridy třeba od Toyoty. Při zrychlování nehučí jako vysavač, ale je celkem kultivovaný a má pružné lineární zrychlení jako elektromobil. S dostatečně nabitou baterií se spalovací motor zapíná ve městě až někdy kolem hranice 50 km/h. Což na druhou stranu neznamená, že by motor nebyl vůbec slyšet. Hlavně po nastartování, když je studený, se tříválec projevuje typicky hrubým projevem. Ale brzy se ztiší. Hlučnost je naopak vyšší i v dálničních rychlostech a při silné akceleraci, ale celkově je X-Trail velmi dobře odhlučněný vůz.
Výhodou tohoto systému by měla být nízká spotřeba. Ta má papírovou hodnotu 5,8-6,2 l/100 km u předokolky, resp. 6,3-6,6 u čtyřkolky, což je zhruba o litr méně než základní spalovací 1.5. Nemůžu říct, že by to 100% fungovalo. Na rozdíl od klasických hybridů, kterými jsem se nedávno dost najezdil v několika modelech Renaultu, je spotřeba systému e-Power velmi závislá na jízdním stylu. Uvedených hodnot kolem 6 litrů budete dosahovat jen ve městě. Naopak na dálnici bude palubní počítač ukazovat klidně i 9 nebo 10 litrů.
Výbavových stupňů ubylo
Jízdní vlastnosti jsou ale velmi slušné. Elektrický pohon dává autu dostatek akcelerace za každé situace, X-Trail je obratný a dovedně maskuje svoji velikost. Zadní víceprvková náprava si dobře poradí s velkými nerovnostmi, pro komfort na těch menších doporučuji zvolit menší než 20palcová kola. I v zatáčkách vůz celkem dobře drží stopu, ale i když se náklony karoserie podařilo omezit, stejně je u tahle velkého auta cítíte.
V tabulce technických dat sice výrobce neuvádí světlou výšku, ale měla by být necelých 20 centimetrů, což v kombinaci s pohonem všech kol znamená, že auto se rozhodně neztratí ani v lehkém terénu, což o sobě rozhodně nemůžou tvrdit všechna SUV. Sečteno a podtrženo – s X-Trailem není zábava, ale v tichosti, pohodlí a bez zbytečného stresu vás doveze z bodu A do bodu B bez ohledu na to, jakou cestu zvolíte.
Důvodem, proč nevidíme X-Trail na českých silnicích častěji, je jeho cena. Škrtnutí dvou nejnižší výbav sice zjednodušilo ceník, ale také posunulo základní cenu X-Trailu až k jednomu milionu korun. V původní nejnižší výbavě dříve startoval těsně pod hranicí 900 tisíc korun. Dnes je základní cenovka 1 009 990 Kč. Hybrid pak ceníkově stojí od 1 129 990 Kč. Importér ale hybridu pomáhá aspoň tím, že na něj vyhlásil akční ceny od 927 990 Kč, ovšem pozor na to, že jde o skladové vozy, které si nemůžete nakonfigurovat.
Martin Šidlák
Technické údaje: Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE 4WD
Cena: 1 020 653 Kč (bez DPH)
Hybridní pohon
Maximální výkon: 157 kW
Max. točivý moment: 330-195 Nm
Maximální rychlost: 180 km/h
Zrychlení 0-100 km/h: 7,2 s
Kombinovaná spotřeba: 6,4 – 6,7/100 km
Emise CO2: 146-152 g/km
Délka/šířka/výška: 4680 / 1840 / 1725 mm
Rozvor: 2705 mm
Zavazadlový prostor: 575 l