Kamery na vzestupu. Poslouží i jako důkaz.
V Británii je již 2,9 milionu řidičů, kteří si v autě vozí záznamovou kameru. Jejich počet se jen za poslední rok zdvojnásobil. Vozit kameru za předním sklem se vyplatí i v Česku, zvláště u služebních vozů.
Britští řidiči si oblíbili kamery ve vozech. Podle výzkumu asistenční služby RAC se záznamová kamera stala nejžádanějším plánovaným doplňkem vozu, který si chce pořídit 52 procent britských řidičů. Téměř čtvrtina si navíc myslí, že by jim pomohla ke zlepšování jejich řidičských schopností. K pořízení kamery vedou ale především jiné, ryze praktické důvody. Každý pátý dotazovaný z průzkumu společnosti RAC má osobní zkušenost s dopravní nehodou, kde došlo ke sporu, kdo ji zavinil. Celých 69 procent těchto řidičů věří, že záznamová kamera by jim pomohla k vyřešení jejich problému.
V Česku podobné údaje o kamerách nejsou k dispozici. Jisté je jen, že si je pořizuje čím dál více motoristů. „V Alze jsme zaznamenali zvýšený zájem o záznamové kamery do automobilů na jaře 2015, kdy meziročně vzrostl o desítky procent“, vyjádřila se Denisa Dlabová, PR manažerka jednoho z největších tuzemských prodejců elektroniky. Počet kamer, které společnost prodala, není k dispozici. Podle odhadů má dnes kamery za předním sklem přes 80 procent řidičů autobusů a nákladních vozidel, u osobních vozů se jejich výskyt odhaduje na 10 %. Policie ani tuzemské pojišťovny zatím žádné statistiky o počtu kamer v automobilech nevedou. Oslovení zástupci pojišťoven se shodli na tom, že se s kamerami setkávají spíše výjimečně. Podle Václava Bálka z Allianz použije záznam z kamery tak jeden ze stovky klientů, kolik dalších si kamery ve svých automobilech vůbec vozí, pojišťovna neví. Podobné zkušenosti mají také ostatní oslovené pojišťovny.
Investice do kamer se může vyplatit, záznam z nich může posloužit při řešení sporných nehod. „Pojišťovny kamery neignoruji, záznamy z nich používají při vyhodnocování pojistných událostí,“ řekl Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny. Slevu na pojištění však kamera neumožní, podle zástupců pojišťoven to není věc, která by mohla nějakým způsobem snížit riziko nehody. Ale ve vozech je vítají. „Česká asociace pojišťoven palubní kamery doporučuje,“ řekl její mluvčí Aleš Povr.
Ve služebních vozech firemních flotil najdou kamery další využití. Mohou usvědčit firemní řidiče z agresivního stylu jízdy a také působit výchovně, protože řidiči vědí, že je jejich řízení zaznamenáváno. U označených firemních automobilů jde o velkou výhodu.
Záznamové kamery do automobilu lze pořídit již pod 700 Kč bez DPH. Pokud má být kamera využívána denně, vyplatí se připlatit za trvanlivější a lépe vybavené modely za několik tisíc korun, které jsou trvanlivější, nabízejí lepší kvalitu záznamu a také třeba lokalizaci pomocí vestavěné nebo připojitelné GPS. Pokud jezdí firemní řidiči často v noci, je třeba vybrat kameru s lepším nočním záznamem.