Systém Keyless představuje riziko
Odborníci přicházejí s upozorněním pro fleetové manažery. V poslední době narůstá počet případů, kdy zloději vykradli automobil se systémem bezklíčového přístupu.
Systémy Keyless umožňují řidiči přístup do vozu a nastartování motoru bez nutnosti brát klíč do ruky. Pokud je klíč v okruhu asi dvou metrů od automobilu, dojde ke spárování s řídící jednotkou a vůz se sám odemkne. Pokud řidič do 30 sekund po odemčení neotevře dveře, dojde k automatickému uzamknutí vozu.
Tento komfortní prvek se ale ukazuje jako velmi rizikový z hlediska zabezpečení vozu. Organizované skupiny zlodějů totiž umí technologii bezklíčového otevření a nastartování vozu zneužít a s vozem bez použití násilí během několika okamžiků zmizet.
Ve větším nebezpečí jsou především dražší vozy prémiových značek, jelikož ty bývají podobnými technologiemi vybaveny nejčastěji.
K odcizení, případně vykradení vozidla vybaveného Keyless systémem, pachatelé používají speciální čtečku. Jeden zloděj se dostane do blízkosti majitele vozu vybaveného systémem Keyless. Signál vyslaný originálním klíček čtečka tzv. prodlouží až o několik stovek metrů k další osobě, která je vybavena přijímačem signálu. S takto zachyceným signálem lze bez problému otevřít automobil, nastartovat a bez jakéhokoliv kontaktu s vozidlem i jeho majitelem odjet.
Jak se proti tomuto riziku bránit? Kvalitní zabezpečení vozidla představuje využití několika prvků dohromady. Komplikaci pro zloděje představují například pískovaná skla automobilu, u nichž lze podle kódu zjistit jejich pravého majitele. Velmi účinné jsou také různé sledovací systémy, které policistům velmi ulehčí následné nalezení vozidla a případně i pachatelů krádeže.
Sledovací zařízení může také pomoci s odhalením neoprávněného použití firemního vozidla zaměstnancem. Ti je často využívají i pro své soukromé potřeby. Ne vždy je to ale v souladu s firemními předpisy. Pomocí telematiky lze přesně zjistit, kdy a kde se vůz nacházel. Na povrch tak vyplynou například černé jízdy, případně krádeže paliva (moderní systémy hlídají i hladinu palivové nádrže).
Sledování vozidel poskytuje v reálném čase informace o pohybu firemních vozů (moderní systémy zvládnou určit polohu vozu s přesností na 5 metrů), umožňují lépe plánovat trasy, zvýšit produktivitu řidiče a tím snížit spotřebu paliva.