Téměř polovina řidičů poprvé zamíří na špatnou adresu
Podle aktuálního průzkumu společnosti TomTom zamíří až 42% doručovatelů nejprve na špatnou adresu. Nejenže tímto firmy zbytečně přicházejí o peníze, práce řidičů je také neefektivní.
Přestože žijeme v době, kdy lze jednoduchý navigační software stáhnout prakticky do kteréhokoliv chytrého telefonu, až v polovině případů přijíždí firemní řidiči na špatnou adresu. Podle průzkumu společnosti TomTom se to stane 5% řidičů alespoň jednou týdně, horizontu jednoho měsíce potom zabloudí celých 43% řidičů.
V mnoha případech se také stává, že na stejné místo určení přijedou za stejným účelem dva zaměstnanci.
„Výsledky našeho průzkumu jsou poměrně překvapivé, a to zejména s ohledem na dostupnost technologických pomůcek, které jsou nyní k dispozici k zajištění efektivní a účinné práce doručovatelů,“ uvedl Giles Margerison ze společnosti TomTom.
Řada firem stále dostatečně nekomunikuje se zaměstnanci a nedostatečně se věnuje plánování trasy. 41% podniků komunikuje v průběhu pracovní doby s řidičem prostřednictvím textových zpráv nebo emailů, dalších 34% instrukce řeší telefonicky. Pouze 2% firem zasílá svým zaměstnancům podrobnosti o trase přímo prostřednictvím satelitní navigace, 17% jich potom využívá různé mobilní aplikace.
Špatná komunikace s doručovateli se také ukázala jako nejčastější příčina neshod se zákazníky (28% případů). Následuje pomalá komunikace a nevhodné časy doručení (obojí 23% nespokojených zákazníků).
Jak lze těmto problémům předcházet a šetřit tak například pohonné hmoty, zkrátit čas potřebný na příjezd do místa určení a zefektivnit tak práci firemních řidičů? Řešením může být nasazení moderních technologií a telematických systémů. Telematické systémy s palubním GPS lokátorem, který zachycuje a přenáší informace o poloze a pohybu firemního vozu, mohou přinést nejen nižší spotřebu paliva. Sledování vozidel poskytuje v reálném čase informace o pohybu firemních vozů (moderní systémy zvládnou určit polohu vozu s přesností na 5 metrů), umožňují lépe plánovat trasy, zvýšit produktivitu řidiče a tím snížit spotřebu paliva. Úspory mohou dosáhnout až 40%.
Co ještě může telematika nabídnout? Může například pomoci s odhalením neoprávněného použití firemního vozidla. Zaměstnanci je často využívají i pro své soukromé potřeby. Ne vždy je to ale v souladu s firemními předpisy. Pomocí telematiky lze přesně zjistit, kdy a kde se vůz nacházel. Na povrch tak vyplynou například černé jízdy, případně krádeže paliva (moderní systémy hlídají i hladinu palivové nádrže).