Předcházejte krádežím aut
V průměru každých 40 minut je v Česku odcizen automobil. Přestože se krádeže daří snižovat, stále se jedná o alarmující skutečnost. Pojďme se podívat, jak nejlépe krádežím předcházet a jaké zkušenosti mají s tímto neduhem společnosti provozující velké flotily.
V loňském roce bylo nahlášeno přes dvanáct tisíc krádeží vozidel, což je méně než v předcházejících letech. Mezi nejčastěji odcizené automobily patří škodovky, volkswageny, fordy, peugeoty a renaulty. Nejvíce vozidel je odcizeno v hlavním městě a v Severních Čechách. Nebezpečnými místy jsou podle Policie České Republiky sídliště, velká parkoviště u supermarketů, rekreační oblasti a odlehlá místa. Zloději používají stále lepší vybavení a podle PČR se velkým problémem stává vysoký stupeň organizovanosti pachatelů. Razantně se zvýšily krádeže na objednávku, přičemž až 70% odcizených vozidel je demontováno a rozebráno.
Jak krádežím předcházet?
Odborníci doporučují dodržovat základní pravidla, která se mohou zdát úsměvná, ale mohou razantně snížit riziko odcizení samotného automobilu. V žádném případě nenechávejte ve vozidle technický průkaz či náhradní klíče a přemýšlejte, kde vůz parkuje. Věnujte pozornost zabezpečení automobilu a vždy tyto zabezpečovací systémy využívejte i při krátkém opuštění vozidla.
U dražších a rizikových automobilů zvažte nadstandardní zabezpečení v podobě monitorovacích systémů. Své vozidlo vždy zamykejte a nikomu nesvěřujte klíče od vozu. A v neposlední řadě znesnadněte identifikaci vozidla (například odstraněním označení motorizace) a nezapomeňte na havarijní pojištění kryjící rizika možnosti odcizení.
Polepy proti krádežím
Flotilová vozidla využívají nejen výhodného flotilového pojištění, které zahrnuje povinné ručení, havarijní pojištění a celou řadu doplňkových pojištění. Flotilová vozidla jsou většinou dobře zabezpečená a riziko odcizení razantně snižují i polepy karoserií. Klára Motejlová, expertka vozového parku ve Vodafonu, považuje výrazný branding aut za velkou výhodu v boji proti krádežím. To potvrzuje i Yvona Mazačová z O2: „Naše reklamní celopolepy karosérií přispívají k snížení počtu krádeží.“ Zloději si tak raději vybírají civilní automobily bez polepů. Navíc většina i remních vozidel je oproti soukromým dobře zabezpečena. Například mobilní operátor Vodafone podle Kláry Motejlové do všech svých automobilů nainstaloval lokalizační zařízení v kombinaci GPS a GSM signálu. Yvona Mazačová z O2 doporučuje jako prevenci proti krádeži kombinaci různých zabezpečovacích zařízení, přičemž na tyto zabezpečení v žádném případě nepoukazovat pomocí různých samolepek. Podle
Tomáše Sedláčka provozuje společnost ČEZ 3600 referentských vozidel, která mají vůbec to nejlepší zabezpečení – výrazné logo umístěné na několika místech karoserie. Stavební společnost Skanska má ve svém parku přes tisícovku automobilů, které jsou zabezpečen různými způsoby. Starší vozy mají Construct, novější pak systém Sherlog.
Firemní automobily trápí spíše vloupání
Zástupci dotázaných společností minimalizovali počty krádeží pomocí použití kombinace zabezpečovacích či monitorovacích zařízení s viditelnými polepy karosérií. Například Vodafone provozuje na čtyři stovky automobilů a v loňském roce nezaznamenal žádný odcizený vůz. Velmi dobře jsou na tom i firemní vozidla společnosti O2, kde dochází pouze k ojedinělým případům zcizení automobilů. Relativně dobře si vedou také vozidla společnosti ČEZ. „Z celkového počtu 4200 motorových vozidel bylo v loňském roce zcizeno 7 automobilů,“ říká Tomáš Sedláček, ředitel úseku Dopravní služby ČEZ. O něco horší bilancí se chlubí Skanska, která podle Lucie Novákové přišla v loňském roce o dvě vozidla z přibližně tisícovky automobilů. Všichni oslovení se však shodují v jednom. Krádeže vozidel je netrápí tolik, jako vloupání do automobilů. Klára Motejlová z Vodafonu za rok 2010 eviduje několik vloupání do vozidel. Stejné trable mají i ve společnosti Skanska. Lucie Nováká proto říká: „Problémy nám dělají častá vykrádání vozidel, při nichž dochází k jejich poškození, vykradení vozu a ukradení osobních nebo služebních věcí zaměstnance. Opakovaně připomínáme zaměstnancům, aby nenechávali ve vozidle žádná zavazadla, zejména ne v kabině vozidla.“
ROZHOVORY
Klára Motejlová
expertka vozového parku Vodafone ČR
Jaké máte zkušenosti s odcizením firemních automobilů?
Před několika lety jsme nainstalovali do aut zařízení, které díky kombinaci GPS a GSM signálu umožňuje lokalizovat polohu vozidla. Od té doby jsme nezaznamenali případ odcizení, což přičítáme jednak výraznému brandingu aut a zejména tomuto lokalizačnímu zařízení.
Kolik vozů ve své flotile spravujete a kolik z nich bylo odcizeno v roce 2010?
Momentálně spravujeme necelých 400 vozů a v roce 2010 k žádnému odcizení našeho firemního vozu nedošlo.
Jak máte zabezpečená auta proti krádeži? Jaké produkty či služby využíváte a co můžete v toto ohledu doporučit správcům vozových parků?
Můžeme doporučit lokalizační zařízení, od jeho namontování jsme zaznamenali pouze případy vloupání, nikoli krádeže. Takže se nám jednoznačně osvědčilo.
Ing. Yvona Mazačová
ředitelka pro logistiku O2
Jaké máte zkušenosti s odcizením firemních automobilů?
Jsme rádi, že nepříjemných zkušeností s odcizením služebních vozidel za poslední roky v našem případě ubývá. Z celkového počtu vozidel ve flotile jde o ojedinělé případy ročně.
Kolik vozů ve své flotile spravujete a kolik z nich bylo odcizeno v roce 2010?
Využíváme vlastní produkt elektronické knihy jízd O2 Car Control, díky které máme záznamy o pohybu konkrétních vozidel. Všechna vozidla, která provozujeme, jsou také vybavena alarmem i s hlídáním vnitřního prostoru, zámkem řadicí páky a všechna skla vozů jsou opatřena VIN kódem. Vše je navíc u některých vozidel doplněno o satelitní a rádiovou lokaci. Ke snižování počtu odcizených vozidel v nemalé míře přispívá i reklamní celopolep, kterým jsou v naší flotile vybraná vozidla opatřena.
Jak máte zabezpečená auta proti krádeži? Jaké produkty či služby využíváte a co můžete v toto ohledu doporučit správcům vozových parků?
Jako prevenci proti krádeži můžeme doporučit kombinaci různých bezpečnostních zařízení a pokud možno na tyto nepoukazovat vylepováním různých samolepek a názvů na karoserii vozu – tím se totiž usnadňuje zlodějům práce, neboť se jim tak poskytuje návod, jaké „nářadíčko“ si mají připravit.
Tomáš Sedláček
ředitel úseku Dopravní služby, ČEZ Správa majetku
Jaké máte zkušenosti s odcizením firemních automobilů?
Naše zkušenosti s odcizováním firemních vozidel jsou mizivé, což je dobrá zpráva, neboť se s tímto problémem setkáváme velmi zřídka.
Kolik vozů ve své flotile spravujete a kolik z nich bylo odcizeno v roce 2010?
Naše společnost ČEZ Správa majetku provozuje přibližně 4 200 motorových vozidel. V roce 2010 bylo zcizeno celkem osobních 7 aut, z toho 2 superby a 5 octávií. Z těchto 7 aut bylo 6 vozidel manažerských a jedno referentské.
Jak máte zabezpečená auta proti krádeži? Jaké produkty či služby využíváte a co můžete doporučit správcům vozových parků?
Referentská vozidla naší společnosti mají to nejlepší zabezpečovací zařízení, kterým je výrazné logo umístěné na několika místech karosérie. Tato vozidla se zcizují velmi sporadicky