Celní broker Gerlach každoročně bezplatně odbavuje několik humanitárních zásilek do zahraničí a zajištuje veškeré celní procedury. V letošním roce se jednalo o konvoj s materiální pomocí pro Bosnu a Hercegovinu. Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem vyslalo letos v lednu na Balkán čtyři nákladní auta s nákladem, který obsahoval zejména spací pytle, deky a pláštěnky, a který má pomoci se zvládáním přílivu migrantů.

„Humanitární konvoj jsme ve spolupráci s Celní správou České republiky bezplatně odbavili v prostorách základny ve Zbirohu a vystavili mu zdarma celní prohlášení. Pro materiální pomoc platí obdobná pravidla jako pro ostatní zásilky. Musí být vystaveno vývozní celní prohlášení a náklad musí projít celním odbavením, včetně případné kontroly. Rozdíl od běžných zásilek je v tom, že humanitární pomoc nepodléhá clu, nicméně veškeré celní procedury je třeba i přesto zajistit,“ přibližuje Luděk Procházka ze společnosti Gerlach a dodává: „Každoročně takto bezplatně odbavíme několik humanitárních zásilek. V posledních letech jsme zajistili bezplatné celní odbavení humanitárních konvojů směřujících na Ukrajinu, Moldavsko či Makedonii.“

Putování humanitárního konvoje do Bosy a Hercegoviny
Humanitární pomoc vyjednal loni při cestě do Bosny a Hercegoviny ministr vnitra Jan Hamáček coby příspěvek Česka k řešení problémů spojených s migrační vlnou. Kamiony s nákladem odjely ze Zbiroha do Brna v pátek 10. ledna a poté zamířily na 1150 kilometrů dlouhou cestu přes Slovensko, Maďarsko a Chorvatsko do Bosny a Hercegoviny, kam dorazily pondělí 13. ledna večer. Speciální zahraniční cesty se účastnilo 11 příslušníků hasičského sboru ze Zbiroha, Hlučína a Jihlavy, z nichž většina už má s podobnými cestami zkušenosti.

SOUVISEJÍCÍ:

- Stát zruší sedm celních pracovišť. Chce, aby firmy využívaly elektronické systémy